MANDALE

KĄCIK POWITAŃ ***** Wiadomości z Polski i ze świata, zdrowie, kulinaria, hobby, humor i wszelkie tematy, które Was ciekawią, a nie znalazło się dla nich miejsce w innych działach :)

Moderatorzy: duszek_koordynator, tesia, Moderatorzy

Awatar użytkownika
migaweczka
Duszek
Posty: 1778
Rejestracja: sobota, 12 maja 2007, 16:24

MANDALE

Nieprzeczytany post autor: migaweczka »

Ponieważ temat mandali okazał się interesujący, pomyślałam, że podzielę się z chętnymi informacjami, które właśnie przeczytałam w książce "Kreatywna mandala" autorstwa Susanne F. Fincher. Choć byłam na trzystopniowym kursie o mandalach, bardzo wiele uczę się z tej książki i lepiej rozumiem wszystko, co jest związane z mandalą, jej tworzeniem i interpretowaniem.

Tradycyjnie mandale służyły jako narzędzia medytacyjne do intensyfikowania koncentracji na wewnętrznym ja w celu przeżycia znaczących doświadczeń. Jednocześnie prowadzą one do wewnętrznego uporządkowania. Symbolizują: "bezpieczne schronienie w wewnętrznej zgodzie i całkowitości" (Jung, 1973:100). Dostarczają znaczenia w sensie psychologicznym, które jest równie ważne dla poczucia żywotności, jak potrzeba orientacji w rzeczywistości fizycznej - dla przeżycia fizycznego.

Potrzeba orientacji w nowej rzeczywistości [np. jakichś okresach przejściowych w życiu] powoduje, że chwilowo skupiamy się do wewnątrz, na sobie samych. mandala pomaga nam czerpać z nieświadomych pokładów siłę, która umożliwia reorientację w świecie zewnętrznym.

Tworząc mandalę, komponujemy osobisty symbol, który ujawnia, kim jesteśmy w danym momencie. Koło, które rysujemy, zawiera, a niekiedy wręcz prowokuje wyłonienie się skłóconych elementów naszej natury.

Wykonując mandalę, stwarzamy własną sakralną przestrzeń, miejsce ochrony, punkt zbieżny dla koncentracji własnych energii. Kiedy wyrażamy swoje wewnętrzne konflikty w symbolicznej formie mandali, rzutujemy je na zewnątrz siebie.

Kiedy oddajemy się spontanicznemu komponowaniu barw i form w obrębie koła, stwarzamy sprzyjające okoliczności dla uzdrawiania i odkrywania siebie oraz własnego rozwoju.

Mandalę można robić przy użyciu gliny, kamyków, farb, kredek, kwiatów, piasku, skóry, drewna, tkanin. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Mandalę można tworzyć w pojedynkę, parami lub grupowo.

Materiały do wykonania mandali:
- biały lub czarny papier rysunkowy
- 12 x 18 cali (ok. 30 x 45 cm)
- kredki świecowe, kolorowa kreda, pisaki lub farby
- papierowy talerzyk o średnicy 10 cali
(ok. 25 cm)
- notatnik i długopis lub ołówek
- ewentualnie linijka i kompas


Pożądanym otoczeniem do tworzenia mandali jest "prywatna przestrzeń" - odosobnione miejsce, w którym nic nie będzie Ci przeszkadzać przynajmniej przez godzinę. Do rysowania potrzebna będzie płaska powierzchnia. Dobre oświetlenie pomoże widzieć wyraźniej i lepiej wykonać pracę. Twórczej atmosferze sprzyja cisza lub miła muzyka.

Praca nad mandalą przynosi lepsze rezultaty, kiedy potrafi się w jak największym stopniu powstrzymać ocenę i myślenie. Nie ma dobrej lub złej mandali. Każda jest po prostu odzwierciedleniem osoby, jaką jesteś w danym momencie. Aby umożliwić ekspresję nieświadomości, pozwól, aby dobór kolorów oraz form dokonywał się instynktownie.

Tworzenie mandali:
1. Poświęć chwilę na relaksację.
Oddychaj głęboko i wyobrażaj sobie, jak napięcie z każdym oddechem opuszcza Twoje ciało.
2. Przymknij oczy i skup swoją uwagę na wnętrzu.
Być może zobaczysz kolory, formy i kształty w wyobraźni. Staraj się nie analizować, tylko wybierz kolor, formę czy odczucie, które będzie punktem wyjścia Twojej mandali.
3. Otwórz oczy i spójrz na kolory przed sobą. Wybierz kolor, który do Ciebie "przemawia", od którego zaczniesz rysowanie.
4. Narysuj okrąg i zacznij go wypełniać barwami i formami. Możesz zacząć od środka lub od zewnątrz. Możesz mieć w głowie wzór lub pracować bez niego. Rysuj tak długo, aż uznasz, że mandala jest skończona.
5. Zidentyfikuj właściwą pozycję mandali. Obracaj rysunek tak długo, aż uznasz, że wiesz już, gdzie jest góra mandali, a gdzie dół. Zaznacz wtedy małą literkę g na górze.
6. Zapisz dzień, miesiąc i rok.
7. Połóż swoją mandalę przed sobą tak, by literka g znalazła się u góry. Możesz powiesić mandalę na ścianie, na tablicy, w miejscu, gdzie będziesz na nią swobodnie patrzeć.
8. W tym miejscu możesz zakończyć medytację z mandalą.

Sama rzadko rysuję mandale od podstaw, raczej wykorzystuję gotowe wzory, ale myślę, że po tej lekturze sięgnę po czystą kartkę i spróbuję narysować własną mandalę od początku do końca :) I polecam wszystkim tę formę relaksacji, medytacji i odkrywania własnego wnętrza :)
Awatar użytkownika
tesia
Moderator
Posty: 2063
Rejestracja: poniedziałek, 6 sierpnia 2007, 09:10
Lokalizacja: Mazowsze

Re: MANDALE

Nieprzeczytany post autor: tesia »

Migaweczko :) zachęciłaś mnie do rysowania mandali,ale ja bym wolała mieć na początek gotowe wzory.Czasem biorę mazaki i rysuję jakieś kolorowe linie czy wypełniam jakieś przestrzenie na kartce,używam dużo kolorów,ale nigdy nie pomyślałam,że to można robić kolorując mandalę.Czy możesz mi napisać skąd wziąć gotowe wzory mandali do pomalowania kredkami?Jestem pełna zapału,w końcu zacznę robić coś nowego i pewnie to polubię. :)Jutro kupie sobie kredki,dużą ilość kolorów. :) Proszę Cię migaweczko o gotowe wzory mandali lub namiary na nie. :)
Mam jeszcze pytanie kto się zajmuje odczytywaniem mandali,kto umie powiedzieć czy opisać co dana osoba chce powiedzieć przez swoją pracę ?
Fajnie by było jakbyśmy mogli tu na forum pomalować grupowo takie gotowe wzory mandali,ale czy to by było w ogóle możliwe...? :wink:
Obrazek
http://www.glimboo.com/imagens_religiosas.php?p=330
JEZUS żyje!!!
ALLELUJA.
Awatar użytkownika
migaweczka
Duszek
Posty: 1778
Rejestracja: sobota, 12 maja 2007, 16:24

Re: MANDALE

Nieprzeczytany post autor: migaweczka »

Proszę bardzo Tesiu, tu są gotowe wzory do drukowania:

http://www.juf-hannah.nl/mandala.html
http://www.coloringcastle.com/mandala_c ... pages.html
http://www.artwithaheart.com/mandalas/index.html

A zinterpretować mogę ja, ale nie na forum, bo to są takie cechy czy zachowania rysującego, o których niekoniecznie chciałoby się, żeby ktoś wiedział :)

Kolorowania mandali on-line nie znalazłam niestety...
Awatar użytkownika
migaweczka
Duszek
Posty: 1778
Rejestracja: sobota, 12 maja 2007, 16:24

Re: MANDALE

Nieprzeczytany post autor: migaweczka »

Moja dzisiejsza mandala.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
tesia
Moderator
Posty: 2063
Rejestracja: poniedziałek, 6 sierpnia 2007, 09:10
Lokalizacja: Mazowsze

Re: MANDALE

Nieprzeczytany post autor: tesia »

Migaweczko :) piękna ta mandala.Czy wzór też jest Twój? :wink:
JEZUS żyje!!!
ALLELUJA.
Awatar użytkownika
migaweczka
Duszek
Posty: 1778
Rejestracja: sobota, 12 maja 2007, 16:24

Re: MANDALE

Nieprzeczytany post autor: migaweczka »

Dziękuję Tesiu :)
Jeszcze nie jestem gotowa na własne wzory. Na razie koloruję gotowe :)
A wiesz, że mandalę możesz wyszydełkować ??
ODPOWIEDZ